Izvori komunitarnog prava
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Ekonomski fakultet, Beograd

Uvod
Komunitarno pravo se sastoji od privrednog prava sa elementima ekološkog i socijalnog prava. Opseg oblasti koje obuhvata komunitarno pravo je veoma značajan, jer to ograničava „de jure“ mogućnosti Suda da tumači pravo. Medjutim, „de facto“, Sud kroz tumačenje postojećih slučajeva i sam stvara pravo (bez obzira na činjenicu da su sudske presude pomoćni izvor prava), jer su presude obično jedna sa drugom u vezi. Sem toga, presude Suda su obavezujuće za nacionalne sudove (imaju karakter izvršnosti), a protiv njih nije moguće uložiti prigovor višoj instanci. U nizu presuda Sud je izveo zaključak da je komunitarno pravo iznad nacionalnog.
Komunitarno pravo (acquis communautaire) čine propisi koje su donijeli organi Evropske zajednice, propisi koje su donijele države članice u cilju njhovog sprovođenja, komunitarna pravna načela i odluke Suda pravde i Prvostepenog suda. Ćlanice EU priznaju propise komunitarnog prava kao važece pravo.
Oni se direktno i neposredno primjenjuju i proizvode pravno dejstvo. Subjekti komunitarnog prava, države, preduzeće i pojedinci se mogu neposredno pozivati na njega i tražiti zaštitu i pred nacionalnim sudovima. Jasno je da komunitarno pravo ima jaču pravnu snagu pa se u slučaju sukoba unutrašnjih i komunitarnih propisa mora primjeniti komunitrano pravo. Efekti koje članstvo u EU ima na pravo članica su veliki, i potpuno uskladjivanje njihovih prava i obaveza jeste dugoročan i izazovan zadatak...
Najkraće rečeno, komunitarno pravo je pravo evropskih zajednica, specifičan pravni poredak koji jeste međunarodni, jer je stvoren između više država, ali nije univerzalnog karaktera, već je sa ograničenim dejstvom.
I Izvori komunitarnog prava
Za skup izvora koji su označeni pojmom komunitarno pravo najčešće se koriste izrazi: „pravo Evropskih zajednica“, „pravo Evropske unije“ i „evropsko pravo“. Svakim od navedenih naziva se ukazuje na neku od osobenosti komunitarnog prava kao što su: porjeklo izvora, teritirija primjene ili pripadnosti široj familiji prava.
Pravo Evropskih zajednica – ukazuje na način i porijeklo nastanka komunitarnih propisa
Pravo Evropske unije – ukazuje na domet primjene propisa koji čine ovo pravo. Primjenjuje se u državama članicama EU, ali to ne znači da su ga stvorili organi EU.
Komunitarno ili Evropsko pravo – u zemljama članicama se pod ovim izrazom podrazumjeva komunitarno pravo a u zemljama nečlanicama ovom izrazu se daje šire značenje.
Izvori komunitarnog prava se mogu posmatratiu materijalnom i formalnom smislu. U materijalnom smislu se pod izvorima komunitarnog prava smatraju osnovni i odlučujući razlozi i motivi stvaranja komunitarnog prava dok formalne izvore komunitarnog prava čine oblici u kojima su sadržani odlučujući razlozi i u kojima se pojavljuju konkretni komunitarni propisi .
U praksi se izvori komunitarnog prava dijele i klasifikuje na različite načine.
Izvori komunitarnog prava su:
primarnog karaktera
sekundarnog karaktera
sudska praksa.
Primarni izvori komunitarnog prava
... 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!